Tentokrát jsme zašli do nových ateliérů Trafačky podívat se za Janem Kalábem, který se zrovna pilně připravuje na svou výstavu. Honza aka Point je znám nejen jako legendární postava na Pražské graffiti scéně, kde jako první představil veřejnosti 3D graffiti, ale také jako dnes již respektovaný umělec, který má za sebou úspěšně absolvovanou Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho práce můžete potkávat různě po Praze, například na Národní třídě, kde nedávno dokončil svůj mural, který nenápadně poukazuje právě na připravovanou výstavu Kruhy.
Jak ses dostal ke graffiti?
No, když jsem to poprvé uviděl, tak mě to úplně fascinovalo. Tehdy v devadesátejch letech tady skoro nic nebylo. Pamatuju se, jak jsem byl s rodičema na dovolený někde ve Španělsku a tam jsem objevil vyschlý koryto řeky a na těch betonovejch střechách byly graffiti. Tehdy jsem neměl foťák, tak jsem se tam vrátil a překresloval jsem ty piecy do sešitu, aniž bych rozuměl, o co se vlastně jedná.
Kdo na tebe měl největší vliv?
Ze začátku určitě starší kluci v Praze. Sifon, Scarf…pak Berlín a potom New Yorkskej styl.
Pamatuješ si na svou první věc?
Pamatuju si to úplně přesně – Splash na Kampě, podzim 1993.
Čím jsi chtěl být jako malý?
To nevim, ale popelář to nebyl určitě.
Přemýšlel jsi, kolik metrů čtverečních jsi mohl za život pomalovat?
Přemýšlel, ale k ničemu jsem nedospěl. Možná by stálo za to, to zkusit spočítat, ale to by trvalo dlouho.
Při studiu na vejšce jsi vystřídal dost ateliérů, který byl pro tebe nejlepší a proč?
Neřekl bych nejlepší, ale spíš nejvhodnější. To byl ateliér kresby paní profesorky Svobodové na AVU. Mě jsem tam největší volnost. Sice jsem tam neudělal ani jedinou kresbu, ale i tak to bylo moc přínosné.
Jaké z věcí, co jsi vytvořil, si vážíš nejvíc a proč?
Nemám nějakou jednu věc, kterou bych vynášel nad ostatní.
Která z tvých výstav tě bavila nejvíc?
Každá byla něčím zajímavá, takže opět nedokážu odpovědět.
Na čem teď pracuješ?
Na novém cyklu obrazů a objektů pro výstavu Point / Děravé plány, která se bude konat v červnu v Chemistry gallery na Vltavské.
Máš nový ateliér ve stejné lokalitě na Praze 9, máš k té městské části nějaký osobní vztah? Nebo je v tom něco jiného?
Nové ateliéry, které mají sloužit jako takové pokračování Trafačky, až skončí, jsou také na Praze 9 spíš šťastnou náhodou. Tuhle čtvrť už za ty léta celkem znám. Je dost zajímavé, jakým tempem se proměňuje. Například bezprostřední okolí Trafačky je toho důkazem. Fascinuje mě, že tam pořád ještě stojí.
Interview: Jakub Vávra
Text a korektura: Kateřina Halamová
Fotografie: Daniel Čáha